RO CLINIC

SAÇ DÖKÜLMESİ - PRP TEDAVİSİ

Saç Ekimi

Kök hücre temeline dayanan bir tedavi şekli olan (Platelet Rich Plasma) PRP’de kişinin kendisinden alınan kan özel bir tüp kullanılarak santrifüj işleminden geçirilir. Bu şekilde platetet yani beyaz kan hücresi açısından zengin hale getirilir. Onarıcı özelliği yüksek hale getirilen kan enjeksiyon aracılığı ile kişiye geri verilir. PRP tedavisi özellikle estetik cerrahinin birçok dalında kullanılmaktadır. Özellikle saç dökülmesi tedavisinde PRP desteği ile çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir. PRP tedavisi özellikle derma kozmetik alanda olmak üzere hücre rejenerasyonu gereken her alanda tedavi amacı ile kullanılmaktadır.


PRP “Platelet Rich Plasma” ya da trombosit açısından zenginleştirilen kan (ZTP), 50 cc olmak üzere kişinin kendisinden alınan, çeşitli işlemlerden geçirilerek yapıcı-onarıcı etkisi ve büyüme faktörleri içeren trombosit açısından daha zengin ve daha yoğun hale getirilerek kişiye enjekte edilir.

Kişinin kendi kanından elde edilen ve eğer steril ortamlarda işlemden geçirilir ise son derece güvenli bir prosedürdür. Kafa derisinden saç dökülmesinin başladığı alanlarda kök hücrelerin yoğunlaştırılması sağlanarak doku yenilemesi oluşturulur ve böylece saç dökülmesinin engellenmesi hedeflenir. PRP tedavisinde saçlı deriyi yenilemek, onarmak ve güçlendirmek için Saç derisini yenilemek, onarmak ve güçlendirmek amacıyla kandan alınan materyallerden faydalanılır. Hastadan 10 – 20 ml kan alınarak özel bir santrifüj ve mikro filtreleme yöntemlerinden geçirilir, alyuvarlar kandan ayrıştırılarak trombosit (platelet) ve akyuvarlar açısından zengin plazma materyalleri elde edilir. Zenginleştirilmiş trombositler hasar görmüş bir doku ile temasa geçtiklerinde doku onarıcı etki sağlamak üzere aktif hale geçer. Bu zengin materyaller saç dökülmesini engellemeye yardımcı olarak saç ekimi işleminden sonraki iyileşme sürecinin de kısalmasını sağlar.