RO CLINIC

LIPOSUCTION - YAĞ ALDIRMA

ESTETİK OPERASYONLAR

Vakum tekniği kullanılarak bölgesel yağ birikimlerinin giderilmesini sağlayan liposuction, bir cerrahi işlemdir. Özel şırınga ile yağ birikimleri çekilerek alınır. Genellikle bölgesel olarak zayıflama yöntemiyle giderilemeyen yağlanmalarda tercih edilen bir yöntem olarak ön plana çıkar.

Fazla yağ dokusunun uzaklaştırılması ve vücudun daha iyi bir görünüme sahip olması için sık kullanılır. Halk arasında bu işleme genellikle, yağ aldırma denir.


Estetik görünüme sahip olmak isteyen kişiler tarafından kullanılabilen, etkili bir cerrahi işlemdir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda uygulanabilir. Kadınlar tarafından daha fazla kullanıldığını söylemek yanlış olmaz. Bu kapsamda; liposuction karın, bel, kalça ve benzeri bölgelerde yaygın olarak tercih edilen son derece yararlı bir işlemdir.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesinde, doktor tarafından uygulama yapılacak bölgede bazı işaretlemeler yapılır. İlk olarak, hastaya anestezi uygulamak gerekir. Daha sonra, bölgeye steril bir sıvı çözelti enjekte edilir. Bu steril sıvı sayesinde, bölgedeki ağrı hafifler ve aynı zamanda kanama önlenebilir. Çözelti sayesinde bunların yanı sıra, cildin daha sert olması sağlanır.
Çözeltinin etki göstermesinden sonra ise, cilde küçük bir kesik atılır. Bu kesiğe yerleştirilen kanül, vakum makinesine bağlıdır. Vakum borusunun ileri geri hareket ettirilmesi ile yağ parçalanır ve emilir. Belirtmek gerekir ki, liposuction ameliyatından sonra, ödemin önlenmesi için fazla sıvının akması amacıyla kesikler açık bırakılabilir. Son olarak ise, işlem bitince dikiş atılır.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Yağ aldırma işleminde farklı teknikler söz konusudur. Bu teknikleri kullanarak kolay bir şekilde, fazla yağlardan kurtulmak mümkün olur. Genel olarak kullanılan yöntemler şu şekildedir:

– Lazerle liposuction; yağın yumuşaması ve çıkarılması için lazer enerjisi kullanılan yönteme denir. Kanül yardımı ile bu lazer enerjisi ilgili bölgeye verilir.

– Tümesan yağ aldırma; ameliyat öncesinde hastaya bir sıvı enjekte edilir. Daha sonra ise, kanül yardımı ile yağların alınması işlemi gerçekleştirilir. Bu kanül, genel olarak bir vakuma bağlıdır.

– Ultrasonik yağ aldırma; ultrasonil enerji ile gerçekleştirilen işlemdir. Ses dalgaları yayan bir çubuğa kanül yerleştirilir ve bu kanül aracılığı ile yağlar parçalanarak alınır. Belirtilen yöntemler ile yağ alma işlemleri gerçekleştirilebilir.