RO CLINIC

DİŞ İMPLANTI

DENTAL KLİNİĞİ

Diş İmplantı Nedir

Dental implantlar diş eksikliklerini gidermek amacıyla çene kemiğine uygulanan, diş kökünü taklit eden ve üzerine protez yapılabilen vida türü yapılardır.

 

Diş İmplantı Neden Önerilir

Canlıların doğası gereği kullanılmayan yapılar zamanla körelir. Diş eksiklikleri sebebiyle çene kemikleri de kuvvete maruz kalmadıkları için zamanla erimeye başlar. Çene kemiğinin erimesi kemiğe komşu olan diş etinin zamanla azalmasına, sebep olur. İmplant ise diş eksikliği durumunda dişin doğasını taklit eder ve var olan kemiğin yapısının korunmasına yardımcı olur. Kemiğin yapısının korunması, diş etinin, dudak ve yüz kaslarının dinç görünmesi gibi olayları beraberinde getirir.


Tek diş eksikliğinden örnek verilecek olursa, bir köprü yaparak diş eksikliğini gidermeye çalışılırsa zamanla eksik diş bölgesindeki kemiğin erimesi devam edeceği için kemik ve dolayısıyla o bölgede diş eti korunamaz.

İmplantın Avantajları Nelerdir?

İmplant çene kemiğinin erimesinin önüne geçer. Komşu dişlerin köprü tedavisinde olduğu gibi kesilmesine gerek kalmaz. Komşu dişlerin doğal yapısı korunmuş olur. Hasta implantı ve üzerindeki kaplamayı kendi dişiymiş gibi hisseder. Ön bölgelerde uygulanması başlıca estetik , çiğnerken kesme,koparma gibi hareketlerin yapılabilmesi, arka bölgelerde uygulanması ise sağlıklı ve etkili bir beslenme yapılabilmesini sağlar. Çene kemiğinin korunması beraberinde kemiğe komşu diş etinin korunmasını sağlar. Hareketli protez kullanan hastalara implanttan yaralanılarak yapılan hareketli protezler, takıp çıkarma konforu, çiğneme, beslenme ve konuşmanın etkin yapılabilmesi bakımından çok avantajlıdır.

Ağız İçi Yaralar

Önemli sistemik hastalıkların belirtileri öncelikle ağızda görülebilir. Bu ağız içi lezyonlar size hiç rahatsızlık vermese bile mutlaka dişhekimine muayene olunuz.