RO CLINIC

ENDODONTİ

DENTAL KLİNİĞİ

Endodontiyi anlayabilmek için; öncelikle genel hatlarıyla, diş anatomisinden bahsetmek yerinde olacaktır. Dişin, diş etinin üstünde yer alan ve ağız içinde görünen kısmına dentin denir. Ağızda görünmeyen ve kemik içinde yer alan kısmına ise kök adı verilir. Dişler, birçok tabakadan oluşmaktadır. En dış katman; diş etleri sınırının üzerinde görülen mine tabakasıdır. Mine tabakasının bir altında, dentin adı verilen bir yapı bulunmaktadır. Dişin dış dokuları olan mine ile dentinin altında ise pulpa dokusu yer alır. Pulpa, yumuşak bir bağ dokusu olan ve de dişin canlı kısmını oluşturan yerdir.

Halk arasında “dişin siniri” olarak da bilinir. Bir dişin büyümesi ve gelişmesi sırasında pulpanın görevi dişi beslemektir. Pulpa dokusu; ağrıyı iletme özelliğiyle, dişin hasar gördüğünü ya da iltihaplandığını haber vermektedir.

Endodonti diş pulpasına kadar ilerlemiş çeşitli diş problemleriyle ilgilenerek, tedavisini yapan bir diş hekimliği dalıdır. İnsan hayatında önemli bir yer tutan dişler, zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak hasar görürler.


Bu hasarların en ciddi ve belirgin olanlarından birisi ise, dişin çürüyerek işlevini yitirmesidir. Bu durumda, dişin işlevine devam edebilmesini sağlamak için; birtakım tedaviler uygulanmaktadır. Kanal tedavisi, bunlardan en sıkça uygulananıdır.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavileri ile ilgili dal olarak bilinen Endodonti pulpanın hasar gördüğü durumlarla ilgilenir. Kanal tedavisi; Pulpa, yani sinirin kendini tamir edemeyecek şekilde zarar gördüğü durumlarda uygulanan tedavi şeklidir. Kırık dişlerde ya da derin çürüklerde bakteriler, çoğunlukla pulpanın iltihaplanmasına yol açar.

İltihaplı ve hasar görmüş sinir çıkarılmaz ise, diş ve çevresindeki dokularda enfeksiyon yaratır, diş kaybedilir. Pulpa dokusunun çıkarılarak, kanal boşluğunun temizlenmesi; şekillendirilmesi ve de kanalın, dolgu maddeleri ile doldurulması gereklidir. Bu işlemler bütünüyle, kanal tedavisi olarak tanımlanmaktadır.