RO CLINIC

AĞIZ-ÇENE CERRAHİSİ

DENTAL KLİNİĞİ

Ağız ve Çene Cerrahisi

Her türlü diş çekimi ama özellikle cerrahi işlem gerektirecek diş çekimleri, gömük dişler, diş kökü rezeksiyonları, implant uygulamaları, çenelerdeki kistik ve tümöral oluşumların tedavisi, ağız içinde yumuşak ve sert dokuda oluşan lezyonların ve çene kırıklarının tedavileriyle ilgilenir.

 

Diş Çekimini Gerektiren Nedenler:

-İleri derecede kemik kaybı
-Kanal tedavisi uygulanamayacak kadar büyük çürük ya da kök ucu lezyonu
-Çene darlığı nedeniyle ortodontik amaçlı
-Gömük dişler

 

Gömük Dişler

Sürme zamanı geldiği halde, çeşitli nedenlerle ağızda yerini alamayan dişlere ” gömük dişler ” denir. Bu dişler kısmen sürmüş de olsa ( yarı gömük ) çekimleri daha uygundur. Çünkü gıda birikimine bağlı olarak, etraflarındaki dişetinde iltihaplanmaya, söz konusu dişte ya da komşu dişlerde çürüğe ve ağız kokusuna, mevcut dişlerde çapraşıklığa sebep olurlar. Henüz sorun oluşturmadan önlem amaçlı çekimleri önerilir.


Hiç çıkmamış gömük dişlerin de ( tam gömük ), etraflarındaki dokularda kist, tümör gibi patolojik oluşumlar gelişebileceğinden, komşu dişlerin köklerinde basıya bağlı kök erimelerine neden olabileceğinden çekimleri önerilir.

Çene Kırıkları

Alt ve üst çene kemiklerinin ani ve şiddetli darbe aldığı durumlarda meydana gelebilir. Hekime çok detaylı olarak kırığın nasıl meydana geldiği anlatılmalıdır. Değişik açılardan çekilen çene röntgenleri istenebilir. Çok detaylı bir klinik muayene yapılmalıdır. Kırıklarda, alt ve üst çenenin tellerle birbirine sabitlenmesi gerekir. Tedavi için, çene kırığının durumuna göre operasyon da önerilebilir.

Ağız İçi Yaralar

Önemli sistemik hastalıkların belirtileri öncelikle ağızda görülebilir. Bu ağız içi lezyonlar size hiç rahatsızlık vermese bile mutlaka dişhekimine muayene olunuz.